Stretnutie troch banských úradov
Dátum: 2. 4. 2025Stretnutie troch Hlavných banských úradov
V dňoch 26. a 27. marca 2025 sa na pozvanie predsedu Hlavného banského úradu Slovenskej republiky so sídlom v Banskej Štiavnici uskutočnilo stretnutie najvyšších predstaviteľov Hlavného banského úradu, Českého banského úradu v Prahe a Poľského banského úradu (Wyzszy Úrzad Gorniczy) so sídlom v Katowiciach. Rokovania za Hlavný banský úrad viedli predseda úradu Ing. Erich Veselényi, vedúci útvaru práva a legislatívy JUDr. Miloslav Grega a Ing. Igor Kopál ústredný banský inšpektor na úseku výbušnín, výbušných predmetov a munície. Český banský úrad bol zastúpený jeho predsedom Ing. Martinom Štemberkom, PhD., Ing. Dušanom Havlom riaditeľom odboru baníctva a JUDr. Jakubom Suchomelom vedúcim oddelenia IT a verejných zákazok. Poľskú stranu zastupoval predseda WUG Dr. ing. Piotr Litwa, JUDr. Malgorzata Waksmaňska riaditeľka právneho odboru a Ing. Jaroslav Mglosiek zástupca riaditeľa útvaru ochrany životného prostredia.
Témy rokovaní boli rozdelené do troch okruhov a to:
- Zavedenie nariadenia EÚ parlamentu a rady o kritických a strategických surovín do legislatív jednotlivých krajín.
- Zavedenie nariadenia EÚ parlamentu a rady o znižovaní emisií metánu do legislatív jednotlivých krajín.
- Otázka likvidácie podzemných kavern – priestorov vzniknutých po dobývaní soli pomocou ťažobných vrtov luhovaním (aktuálne téma týkajúca sa sanácie územia v dobývacom priestore Prešov I. po ukončení ťažby soľanky spoločnosťou SOLIVARY, a. s. ešte v roku 2011).
V rámci prvého a druhého bodu boli vzájomne vymenené informácie o stave legislatívnych príprav a prác v zúčastnených krajinách. Bolo konštatované, že jednotlivé kompetencie z titulu týchto nariadení boli dané až na niektoré výnimky banským úradom. Zástupcovia HBÚ uviedli, že na Slovensku sa pripravuje zmena banskej legislatívy, ktorá by mala definovať význam strategických a kritických surovín potrebných pre rozvoj národného hospodárstva SR. Navrhované zmeny sa o. i. týkajú i presnejšieho zadefinovania geotermálnej energie a procesov vedúcich k jej využívaniu.
Nariadenie EÚ parlamentu a rady týkajúce sa znižovania emisií metánu sa pomerne zásadne dotýka odvetvia energetiky a to hlavne dobývania, prepravy a skladovania ropy a zemného plynu. Tiež bude mať výrazný vplyv na monitorovanie aj starých banských diel, dobývok a vrtov, ktoré pôvodne slúžili na využívanie ložísk uhlia, ropy a zemného plynu. Z uvedeného nariadenia vyplývajú pre organizácie pomerne rozsiahle monitorovacie povinnosti na prenosových sústavách a skladovacích kapacitách s následnou ohlasovacou povinnosťou banským úradom, ktoré budú evidovať, vyhodnocovať a kontrolovať plnenie týchto povinností, ktorých cieľom bude nájsť a následne prijať opatrenia na zníženie emisií metánu. Zároveň budú banské úrady povinné v pravidelných intervaloch podávať report do príslušnej inštitúcie EÚ.
V rámci návštevy Banskej Štiavnice boli zahraničné delegácie pozvané aj na prehliadku nádherného baníckeho betlehemu a miniatúry mesta v „Jaštericiach“, kde bol podaný i umelecko odborný a historický výklad vzniku mesta v kontexte na dané expozície Ing. arch. Petrom Chovanom.
Ako sa na zástupcov banských úradov patrí, zároveň bolo vykonané fáranie do bane Starovšechsvätých v Hodruši a prehliadka mineralogickej expozície v priľahlom objekte. Za odborný výklad a starostlivosť patrí veľká vďaka Ing. Richardovi Kaňovi a spol. Slovenská banská spol. s r. o.
Z ľava spodný rad: predseda ČBÚ Martin Štemberka, predseda HBÚ Erich Veselényi, predseda WUG Piotr Litwa
fáranie do bane Starovšechsvätých v Hodruši